Znaleziono 6 wyników dla zapytania: Konspekty katechez

Wątek: Neokatechumenat - posłuszny!!! »  Dział: Swobodna dyskusja »  Data Sob Mar 04, 2006 11:35 am

Wypowiedzi: 293
Odwiedzin: 42920

Cytat:

Nie! Dyrektorium katechetyczne istniało jako konspekty katechez.Ze Statutu Drogi:

Art.2
Zgodnie z pragnieniem Papieża Jana Pawła II (...) Droga Neokatechumenalna jest realizowana w diecezjach:
(...)
2º. zgodnie „z liniami zaproponowanymi przez inicjatorów” zawartymi w obecnym Statucie i w Dyrektorium katechetycznym Drogi Neokatechumenalnej, które zbierają ustną tradycję oraz ponadtrzydziestoletnią praktykę Drogi; wspomniane Dyrektorium składa się z tekstu zawartego w tomach: „Droga Neokatechumenalna. Linie orientacyjne dla ekip katechistów”.

Czyli były jakieś "tomy"? Gdzie je można kupić albo choćby przejrzeć? Czy w Wydziale Katechetycznym każdej Kurii Diecezjalnej, w której działa Droga? Ośmielam się wątpić - pytałem niedawno o to w Kurii Tarnowskiej - do dziś nie otrzymałem jakiejkolwiek odpowiedzi. Może dlatego, że biskupi mają gdzieś takie pierdoły, jak ortodoksja katechez neokatechumenalnych?

 » 

Wątek: Neokatechumenat - posłuszny!!! »  Dział: Swobodna dyskusja »  Data Sob Mar 04, 2006 2:26 pm

Wypowiedzi: 293
Odwiedzin: 42920

Historia powstania dyrektorium była taka. -

Najpierw na wniosek kard. Ratzingera powstał teologiczna wykładnia Drogi Neokatechumenalnej, została ona zatwierdzona przez Kongregację - i jest w formie pisanej. Jednak Kiko zwrócił sie ponownie do kard. Ratzingera z prośbą o przeanalizowanie jeszce dodatkowych katechez poniewaz wykładnia teologiczna nie nadawała sie do głoszenia w kościele ze wzgledu na specyficzb=ny teologiczny język. Dlatego spisano wszystkie konspekty katechez z poszczególnych etapów Drogi, w jeden dokument, opatrzono przypisami i odnosnikami do KKK i Pisma Świetego i oddano do zatwierdzenia Kongregacji. Kongregacja zatwierdziła to po roku badania. i to jest własnie to dyrektorium - tom linie orientacyjne dla katechistów. I jest to w formie drukowanej ponieważ miałem go w ręku. Dyrektorium to otrzymują katechiści wybrani po II skrutinium . Nie są to spisane słowo w słowo katechezy które każdy uczy sie na pamieć ale konspekt z dokładnym wykazem co głosic, wskazaniem na Słowo Boże itd. Sama katecheza jest gloszona na podstawie tych wskazówek.

Panie pjo - rozumiem że zanim pan czegos posłucha np. wykładu na uczelni idzie Pan najpierw do profesora i prosi o tekst tego co bedzie głosił aby zdecydowac czy będzie Pan słuchał wykładu czy nie.. W konspekcie nie ma nic co jest sprzeczne z nauką Kościoła. A po drugie droga nie jest dla wszystkich. tylko dla tych którzy CHCĄ, a jeżeli ktoś przychodzi albo chce cos otrzymać do przeczytania to niech najpierw oceni swoje nastawienie i zastanowi sie po co chce to zobaczyć. Moje krótkie doświadczenie na tym forum raczej upewnia mnie w tym że takie czytanie dyrektorium, z całym szacunkiem, ale jest tylko dla oceny i to raczej krytycznej.

pozdrawiam i zycze bardziej otwartego serca

Wątek: Neokatechumenat - posłuszny!!! »  Dział: Swobodna dyskusja »  Data Sob Mar 04, 2006 7:39 pm

Wypowiedzi: 293
Odwiedzin: 42920

Cytat:

Najpierw na wniosek kard. Ratzingera powstał teologiczna wykładnia Drogi Neokatechumenalnej, została ona zatwierdzona przez Kongregację - i jest w formie pisanej. Jednak Kiko zwrócił sie ponownie do kard. Ratzingera z prośbą o przeanalizowanie jeszce dodatkowych katechez poniewaz wykładnia teologiczna nie nadawała sie do głoszenia w kościele ze wzgledu na specyficzb=ny teologiczny język. Dlatego spisano wszystkie konspekty katechez z poszczególnych etapów Drogi, w jeden dokument, opatrzono przypisami i odnosnikami do KKK i Pisma Świetego i oddano do zatwierdzenia Kongregacji. Kongregacja zatwierdziła to po roku badania.

Cytat:

i to jest własnie to dyrektorium - tom linie orientacyjne dla katechistów. I jest to w formie drukowanej ponieważ miałem go w ręku. Dyrektorium to otrzymują katechiści wybrani po II skrutinium. Nie są to spisane słowo w słowo katechezy które każdy uczy sie na pamieć ale konspekt z dokładnym wykazem co głosic, wskazaniem na Słowo Boże itd.

Cytat:

Panie pjo - rozumiem że zanim pan czegos posłucha np. wykładu na uczelni idzie Pan najpierw do profesora i prosi o tekst tego co bedzie głosił aby zdecydowac czy będzie Pan słuchał wykładu czy nie.. W konspekcie nie ma nic co jest sprzeczne z nauką Kościoła.

Cytat:

A po drugie droga nie jest dla wszystkich. tylko dla tych którzy CHCĄ, a jeżeli ktoś przychodzi albo chce cos otrzymać do przeczytania to niech najpierw oceni swoje nastawienie i zastanowi sie po co chce to zobaczyć.Po prostu chciałem to przeczytać. Zbyt słaba motywacja?

Wątek: Neokatechumenat - posłuszny!!! »  Dział: Swobodna dyskusja »  Data Pią Mar 03, 2006 2:22 pm

Wypowiedzi: 293
Odwiedzin: 42920

Nie! Dyrektorium katechetyczne istniało jako konspekty katechez. i one były badane i zostały zatwierdzone.